Sık Arananlar

Sınav Başarısı İçin İyi Uyku Şart

30 Mayıs 2022 Sınava Hazırlık

Sınav Başarısı İçin İyi Uyku Şart

İyi bir uyku, belleğin daha sağlıklı çalışması ve öğrenme kalitesinin artması için ön koşuludur. Bazı öğrenciler tarafından önemsenmese de sağlıklı uyku uyuyanlar derslerde ve sınavlarda daha başarılı olur. Kimi zaman öğrenciler uykusundan fedakârlık ederek saatlerce ders çalışsa da hedeflediği sonuçlara ulaşamayabilir. Bu durum, donanımı iyi ama deposuna yeteri kadar yakıt konmamış bir otomobilin yolda kalmasına benzer. Çünkü uyku; vücudumuzun bedensel olarak yenilenmesi, büyüme, olgunlaşma, bağışıklık sisteminin gelişimi, beyin gelişimi, bilgiyi depolama ve problemleri çözmek için gereklidir. Günün hangi saatinde çalışıyorsanız çalışın uykunuzu almış olmanız bu süreçte oldukça önemli. Sınava kısa bir süre kala uykunuzu düzene koyarak başarınızı artırabilirsiniz.

  • Sağlıklı uyku demek aslında kaliteli uyumak demektir. Bunun için belirli saatlerde yatıp yine belirli saatlerde kalkmakla işe başlayınız. Örneğin saat 11.00’de uyumaya başlayabilir sabah saat 07.00’da kalkabilirsiniz.
  • Uyuduğumuz ortamın ısı-ışık ve ses seviyelerinin optimum düzeyde olması önemlidir. Örneğin yatak odası ısısı 20-22 derece ortalama olmalıdır.
  • Yatma saatlerine yakın (hatta akşam üzeri) çay, kahve gibi uykuyu kaçıracak içeceklerden uzak durulması kaliteli uyku uyumanıza katkı sağlayabilir.
  • Uyku sayesinde, gün içindeki zihinsel çöpler temizlenir ve öğrenilen bilgiler hafızada saklanır, hatırlanır ve yeni bilgilere yer açılır.
  • Lise düzeyinde 7-8 saate kadar bir uykunun yeterli olduğu belirtiliyor ancak bu durum kişiden kişiye değişebilir. İnsan vücudunun ihtiyacı olan dinlenme uykusunun elde edilebilmesi için belirli bir süre ve kesintisiz uyku uyumalısınız.
  • Melatonin hormonu düzeyi vücudumuzda arttıkça uykuya dalma, azaldıkça da uyanma gerçekleşir. Bilgisayar, cep telefonu, tablet gibi elektronik cihazların ekranından yaydığı ışık, ‘mavi Işık’tır ve bu ışık melatonin seviyelerini özellikle akşam saatlerinde olumsuz etkiler. Bu nedenle uyumadan en az 2 saat önce bu uyaranlara maruz kalmamalısınız.